Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna (e-mail) to usługa umożliwiająca wymianę wiadomości tekstowych lub multimedialnych między użytkownikami internetu.

Adres poczty elektronicznej (adres e-mail) składa się z dwóch części: nazwy konta oraz nazwy serwera – rozdzielone są znakiem @ tzw. “małpą”.

Serwer to komputer lub specjalistyczne oprogramowanie, który wykonuje określone usługi na rzecz innych komputerów działających w sieci.

Popularne w Polsce serwisy, w których można założyć konta pocztowe:


Do czego potrzebne jest nam konto mailowe?

Przykładowe zastosowanie konta pocztowego:

 • do wymiany wiadomości
 • przy pierwszym uruchomieniu smartfona
 • do otrzymywania powiadomień o nowych treściach na obserwowanych stronach
 • do nadawania przesyłki np. w paczkomacie
 • podczas robienia zakupów przez internet

Konto pocztowe należy zabezpieczyć silnym hasłem. Hasło powinno być łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia dla innych.


Zasady bezpiecznych haseł:

 1. Długość: Hasło powinno być dość długie, przynajmniej jak zdanie. Im dłuższe, tym lepiej. Minimum 12 znaków.
 2. Różne znaki: W haśle używaj różnych znaków, takie jak małe i duże litery, liczby i specjalne znaki, takie jak !, @, #, $. To sprawi, że będzie trudniejsze do odgadnięcia.
 3. Unikatowe: Nie używaj haseł, które wszyscy znają, jak “hasło” czy “123456”. Twoje hasło nie powinno być łatwe do zgadnięcia.
 4. Bez danych osobowych: Nie używaj swojego imienia, nazwiska, daty urodzenia lub innych rzeczy, które każdy może łatwo znaleźć w haśle.
 5. Nie związane z kontem: Twoje hasło nie powinno być takie samo jak nazwa użytkownika ani nazwa konta. Musi być trudne do przewidzenia.
 6. Zmieniaj czasem: Dobre jest to, żeby od czasu do czasu zmieniać swoje hasło, co kilka miesięcy, żeby było bezpieczne.
 7. Nie używaj tego samego hasła: Lepiej, żebyś nie używał jednego hasła do różnych miejsc. Jeśli ktoś złamie jedno hasło, to inne będą nadal bezpieczne.
 8. Bezpieczne przechowywanie: Nie zapisuj haseł na kartkach papieru czy w komputerze, który nie jest zabezpieczony. Możesz używać programów, które pomagają w bezpiecznym przechowywaniu haseł.
 9. Dwuskładnikowe logowanie: Jeśli możesz, używaj dwuskładnikowego logowania. To znaczy, że oprócz hasła, potrzebujesz jeszcze innej rzeczy, np. kodu SMS, żeby się zalogować.
 10. Bądź ostrożny: Nie podawaj swojego hasła na dziwnych stronach internetowych czy w odpowiedzi na podejrzane e-maile. To może być próba oszustwa.

ZASADY NETYKIETY

Netykieta to zbiór zasad i norm zachowań obowiązujących w internecie i środowisku cyfrowym.

Netykieta określa, jak powinniśmy się zachowywać w internecie, aby respektować innych użytkowników, zachować kulturę rozmów online i uniknąć konfliktów.

W skrócie, netykieta to zasady dobrego zachowania w internecie.

źródło prezentacji: https://view.genial.ly/601077dd26279b0cfe317f58/horizontal-infographic-lists-zasady-netykiety-czyli-jak-byc-kulturalnym-w-sieci


KRZYŻÓWKA

Poniższa krzyżówka nawiązuje do pojęć związanych z pocztą elektroniczną oraz do wiadomości poznanych na lekcjach.

Bezpośredni link do krzyżówki: https://learningapps.org/watch?v=pjyhew49322


POCZTA ELEKTRONICZNA NA OUTLOOK.COM

 • interfejs konta pocztowego na outlook.com
źródło: dlanauczyciela.pl
 • wysyłanie wiadomości
źródło: dlanauczyciela.pl

ĆWICZENIE PRAKTYCZNE

Karta pracy została przygotowana w oparciu o materiały zamieszczona na stronie dlanauczyciela.pl

Z poniższej karty pracy dowiesz się, jak założyć pocztę elektroniczną na outlook.com, dodać znajomych do książki adresowej oraz jak wysłać wiadomość.

karta-pracy-bez-koperty-i-znaczka-poczta-elektroniczna-i-zasady-wlasciwego-zachowania-w-sieci-kl4


FILM INSTRUKTAŻOWY

Views: 1239